تحلیل علم‌سنجی تولیدات علمی در حوزه تمدن اسلامی

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 دانشجوی دکترای مدیریت اطلاعات و دانش، گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه تهران؛ کارشناس ارشد کتابخانه مرکزی دانشگاه شاهد، تهران، ایران.

2 کارشناس ارشد علم‏‌سنجی، گروه علم اطلاعات و دانش‌‏شناسی، دانشگاه شاهد؛ کارشناس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تهران، ایران.

3 کارشناس ارشد، گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، کتابخانه مرکزی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران.

10.22091/stim.2019.1488

چکیده

هدف: هدف این پژوهش تحلیل علم­‌سنجی تولیدات علمی حوزه تمدن اسلامی در پایگاه وب ­آو ­ساینس است.
روش­شناسی: این پژوهش از نوع کاربردی و با رویکرد علم­‌سنجی انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی تولیدات علمی نمایه ­شده (337 عنوان) در پایگاه وب ­آو ­ساینس از سال 1986-2018 است. ابزار گردآوری اطلاعات نیز یاداشت­‌برداری و ابزار تجزیه و تحلیل اطلاعات نرم‏‌افزارهای وُس­ویوور، هیس‏‌سایت و اکسل می‌باشد.
یافته­‌ها: روند انتشار مقاله­‌ها با کمی نوسان در سال­های مختلف صعودی بوده و بیشترین موضوع­‌های مقاله‌ها به ترتیب در حوزه‏‌های موضوعی علوم سیاسی، مذهب و جامعه­‌شناسی است. همچنین کشورهای آمریکا، ترکیه، انگلیس و مالزی و دانشگاه‏‌های باریلان، کلمبیا و آنکارا و مجله­ پژوهش صلح­ بیشترین انتشار و استناد تولیدات علمی را داشته­‌اند. علاوه بر این یافته­‌ها نشان داد که جاناتان فاکس بیشترین انتشار مقاله را در میان نویسندگان داشته­ ولی همکاری استنادی نویسندگان کشورها و سازمان­‌ها درکل کمتر است و شبکه هم‏‌رخدادی کلیدواژه­‌ها نیز پراکندگی بیشتری داشته و کلیدواژه­‌های اسلام و تمدن اسلامی بیشترین هم‏رخدادی را به خود اختصاص داده­اند.
نتیجه­‌گیری: استنادهای محلی به تولیدات علمی بسیار پایین­‌تر از استنادهای جهانی بوده و همکاری علمی کشورها، سازمان­‌ها و نویسندگان نیز پایین است. لذا، سیاست‌گذاران تمدن اسلامی در کشورهای مختلف بویژه کشورهای مسلمان باید به تقویت و بهبود همکاری­‌های علمی در سطح محلی و بین‏‌المللی پرداخته و انگیزه­‌های لازم برای افزایش تولیدات علمی و همکاری‌­های علمی را در بین نویسندگان، کشورها و سازمان­‌ها ایجاد کنند.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

-

نویسندگان [English]

  • Ali sharafi 1
  • Ali shaghaghi 2
  • Mohammadreza pashang 3
1 Ph.D. student of Information and Knowledge Management, Department of Information Science and Knowledge,Tehran University; Master of Science in Central Library of Shahed University, Tehran, Iran.
2 M.A, Scientometrisc, Department of Knowledge and Information Science, Shahed University; Expert of the National Public Libraries Institute ,Tehran, Iran.
3 M.A, Department of Knowledge and Information Science, central Library, Shahed University, Tehran, Iran.
چکیده [English]

-

کلیدواژه‌ها [English]

  • -
CAPTCHA Image