درباره نشریه

درباره نشریه

مجله «علوم و فنون مدیریت اطلاعات» فصلنامه علمی–پژوهشی در حوزۀ مدیریت اطلاعات و دانش است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی منتشر می‌کند. نخستین شماره این نشریه در سال 1394 منتشر شد و در سال 1398 از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر رضا کریمی و سردبیری جناب آقای دکتر محمد حسن‌زاده و با حمایت معنوی و علمی «انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران» منتشر می شود.

    نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات» به عنوان یک نشریه پیشرو در حوزۀ مدیریت اطلاعات و دانش، گسترده‌ای از دیدگاه‌ها، رویکردهای پژوهشی و روش‌شناسی آمیخته، کمّی، کیفی، ارزیابی، تحلیلی و موردی را دربرمی‌گیرد تا همه جنبه‌های مدیریت اطلاعات و دانش و علم اطلاعات را منعکس نماید. نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات» در مباحث عام رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی و ‌‌‌‌موضوعات مرتبط با حوزۀ‌ مدیریت اطلاعات و دانش مقاله‌ می‌پذیرد. اهداف مجله 1) انتشار نتایج تحقیقات علمی و پژوهشی در زمینۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسی با تمرکز بر مدیریت اطلاعات و دانش؛ 2) کمک به ارتقای سطح پژوهش و نهادینه کردن پژوهش در زمینه مدیریت اطلاعات و دانش؛ 3) تلاش برای گسترش دانش تخصصی پیرامون حوزۀ مدیریت اطلاعات و دانش؛ 4) تلاش برای نشر اندیشه‎های نو جهت رفع نیازهای علمی و پژوهشی کشور در زمینه‌های زیر: نظریه‌های اطلاعات، مفاهیم و مبانی نظری اطلاعات، سیر تحول اطلاعات و دانش اطلاعات و ارتباطات، سیستم‌های مدیریت اطلاعات، سامانه‌های پردازش و تصمیم‌سازی، مدیریت اطلاعات سازمانی و شخصی، هزینه-سودمندی نظام‌های اطلاعات،  فناوری‌های مدیریت اطلاعات و دانش، سازماندهی اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ و 5) نشر نتایج فعالیت‎های علمی-پژوهشی متخصصان مدیریت اطلاعات و دانش و کتابداران کتابخانه‌های تخصصی و دانشگاهی کشور.

    تمامی مقالات ارسال شده به نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات» پس از بررسی اولیه و طی کردن فرایند داوری تخصصی توسط حداقل دو داور به صورت محرمانه و دو سو ناشناس، و پذیرش نهایی منتشر خواهند شد. مقالات ارسالی پس از بررسی کامل توسط داوران و تأیید اعضای هیئت تحریریه منتشر خواهد شد. از نویسندگان و پژوهشگران محترم خواهشمند مقالات خود را بر اساس راهنمای نویسنگان نشریه تنظیم فرمایند و مقاله را از طریق سامانه نشریه ارسال نمایند و تا حد امکان از مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با دفتر نشریه خودداری شود. تمامی مکاتبات با نویسندگان و داوران از طریق وبگاه و سامانه نشریه انجام می شود.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله از رتبه علمی، ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی نشریه

 علوم و فنون مدیریت اطلاعات

عنوان انگلیسی نشریه

Sciences and Techniques of Information Management

عنوان تحت‌اللفظی نشریه

Ulūm va funūn-i mudīriyyat-i iṭṭilā̒āt

شاپا (ISSN)

شاپا چاپـــــی: 24766658

شاپا الکترونیکی: 24766534

حوزه موضوعی نشریه

علوم انسانی -- علم اطلاعات و دانش‌شناسی.

دامنه و زمینه موضوعی نشریه

 - مدیریت اطلاعات

 - مدیریت دانش

 - مدیریت اطلاعات سازمانی و شخصی

 - مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

- حکمرانی داده و دانش

 - خدمات اطلاعاتی

 - سازماندهی اطلاعات و دانش

 - سامانه‌های پردازش و تصمیم‌سازی

 - سیر تحول اطلاعات و دانش

 - سیستم‌های اطلاعات مدیریت (MIS)

 - سیستم‌های اطلاعات و ارتباطات

 - سیستم‌های اطلاعاتی پشتیبانی از تصمیم (DSS) و نظام‌های مدیریت تصمیم

 - سیستم‌های اطلاعاتی کتابداری و اطلاع‌رسانی

 - سیستم‌های مدیریت اطلاعات

 - علم اطلاعات و دانش‌شناسی

 - فناوری‌های مدیریت اطلاعات و دانش

 - مفاهیم و مبانی نظری اطلاعات

 - نظام‌های اطلاعاتی مدیریت

 - نظریه‌های اطلاعات و دانش

 - نظریه‌های مدیریت دانش 

 - نظریه‌های مدیریت داده و مدیریت اطلاعات

 - هزینه-سودمندی نظام‌های اطلاعات

 - هوش مصنوعی

زبان

فارسی (به همراه چکیده مبسوط و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1394، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

فصلنامه

سردبیر

جناب آقای دکتر رضا کریمی

مدیر مسئول

جناب آقای محمد حسن‌زاده

محل انتشار

ایران، قم

صاحب امتیاز

دانشگاه قم

ناشر

دانشگاه قم

انجمن علمی حامی

انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

12 هفته؛ حداقل دو داور.

درصد پذیرش مقالات

20 درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

شناساگر نویسنده (ORCID)

 الزامی و اجباری

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

- مدیریت اطلاعات.

- مدیریت دانش.

- کتابداری -- نشریات ادواری.

- اطلاع‌رسانی -- نشریات ادواری.

- کتابداری-- ایران-- نشریات ادواری.

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

029.05

658.4038

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

Z699.A1

شماره OCLC

1404904600

نوع ماده

پیایند (ادواری)

توصیف نشریه

نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات» فصلنامه علمی–پژوهشی در حوزۀ مدیریت اطلاعات و دانش  است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی منتشر می‌کند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی در خصوص مدیریت اطلاعات و دانش است.

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه قم به عنوان ناشر نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود. دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: 600 هزار تومان. شماره کارت: 6367957043564942  بانک مرکزی با شناسه واریز 317097076113570003100000000000  به نام  دانشگاه قم (حتماً با شناسه واریز باشد)

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

کوپ

نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «علوم و فنون مدیریت اطلاعات»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی مشارکت‌کنندگان و شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند.

   رعایت موازین اخلاق پژوهش، گمنام ماندن و حفظ اسرار مشارکت‌کنندگان انسانی در پژوهش از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد. 

نشانی نشریه

قم - بلوار الغدیر - بعد از شهرک قدس - دانشگاه قم- دفتر نشریه علوم و فنون مدیریت اطلاعات. صندوق پستی:  1489684511

تلفن دفتر نشریه

61 – 02532103360 | زمان تماس ساعت 9 صبح تا 2 عصر.

آدرس وبگاه نشریه

https://stim.qom.ac.ir

رایانامه

stim@qom.ac.ir

رایانامه پشتیبان

stim1399@gmail.com